Vitamín D je pro naše tělo nesmírně důležitý, občas ale na něj zapomínáme. Pak zjišťujeme, že je to ale chyba. Kde všude se dá snadno získat přírodně?
Často opomíjený vitamín D – Kde se nachází a jak jej můžeme snadno doplnit?
Vitamín D je pro naše tělo neskutečně důležitý a nejčastěji nám chybí v zimě, ale také na jaře, kdy ještě také není dostatek slunečních paprsků. Ano, právě sluníčko a jeho svit nám dodává nejvíce přírodního vitamínu D. Jenže kromě sluníčka, se kterým bychom měli také zacházet opatrně a určitě bychom se mu neměli vystavovat příliš, se dá vitamín D získat ještě jinak. Jak tedy přírodní cestou tento důležitý vitamín doplnit a k čemu jej vlastně potřebujeme?
Proč je vitamín D tak důležitý?
Vitamín D je velmi důležitý pro náš imunitní systém a také nás dokáže ochránit před infekčními a také respiračními onemocněními, což potřebujeme zejména v této době. Ochraňuje také kardiovaskulární systém a pomáhá tělu bojovat s rakovinou a nádorovými onemocněními. Vliv má také na hladinu cukrů v krvi. Velký význam se mu přikládá v boji s autoimunitními nemocemi. Problém je v tom, že se vitamín D docela těžko získává, a když už jej v těle máme, tak velmi malé množství.
Aby nás ale tento důležitý vitamín mohl účinně chránit, musíme ho mít v sobě dostatek a v tomto případě je to nemalé množství. I proto bychom měli na sluníčko chodit co nejčastěji. Nepočítá se však doba strávená na slunci s pokožkou ošetřenou opalovacími krémy, pokud se na slunce díváte jen skrze sklo například v autě, také se to nepočítá a žádný vitamín D přitom nečerpáte. Jak jinak se tento vitamín dá ale získat?
Hlídejte si, co jíte!
Přírodní vitamín D se samozřejmě nachází také v jídle. Nejsnadněji doplníme vitamín D z potravin tím, že budeme pravidelně konzumovat tučné ryby, hlavně lososa, makrelu nebo třeba tuňáka. Pokud máte rádi rybičky v konzervách jako například sardinky nebo sledě, i zde se vitamín D nachází a tak se s chutí do nich pusťte. S jinými potravinami už to tolik slavné není, příliš moc potravin totiž tento vitamín neobsahuje. Výjimkou jsou houby, které dokážou UV záření ze slunce nasát do sebe, problém je v tom, že je málo hub, kterým se daří na slunci. Uměle pěstované žampiony jsou ale jednou z možností, jak získat vitamín D. Menší množství pak obsahují také vaječné žloutky.
Poslední možností je doplnění vitamínu D v podobě doplňků stravy. Kapky s vitamínem D se například běžně podávají novorozencům, malým dětem nebo seniorům.