Každý den chodíme do práce proto, abychom si vydělali peníze a uživili tak sebe a rodinu, kterou máme. Už odmalička se počítá, že jednou také vyrosteme a budeme vydělávat peníze. Někteří až po univerzitách a studiích, jiní mnohem dříve. Tak či tak každý nakonec skončí stejně – v zaměstnání, protože peníze obklopují naše životy a bez nich bychom nezvládli nic. Bez peněz člověk zkrátka nezvládne nic.
Každý člověk má však jiný plat podle profese, kterou vykonává, jsou tedy různé třídy, do kterých jsou lidé zařazeni podle peněz, které si díky své práce vydělají. Výše hodně souvisí se studiem, protože čím víc má člověk titulů, tím více je jeho práce odměněna finančně a tím je i lepší. Avšak to nemusí hned znamenat, že lidé, kteří vydělávají mnoho peněz, jako například ředitelé různých firem, musí mít nutně plno peněz na účtu. Vše závisí pouze na tom, jak člověk s penězi naloží a jak s nimi hospodaří, jestli si něco šetří. Ke správnému hospodaření je nejlepší řídit se těmito pravidly:
1. Psát si výdaje a příjmy
Díky tomuto triku budete mít v malíčku přehled, kolik peněz dostanete a kolik vydáte. Přehled získáte opakovaným zápisem z několika měsíců. Už po půl roce se dá s jistotou vyčíst, kam vaše peníze chodí a můžete tak každý měsíc počítat s podobnými výdaji, tudíž vás nic nepřekvapí a vy si tak můžete vytvořit jakési rezervy.
2. Tvoření rezerv a šetření
Je důležité si tvořit rezervy a odkládat si peníze, už jednak proto, abychom si mohli našetřit peníze pro něco, co máme vysněné, ale také proto, abychom nebyli překvapení, kdybychom museli něco bleskově zaplatit. Může se stát nehoda, může dojít k jakékoliv nečekané události, kdy bude třeba zaplatit vyšší obnos peněz.
3. Omezit výdaje
Je třeba si také uvědomit, do čeho chceme své peníze vložit, z kalendáře příjmů a výdajů se dá snadno vyčíst, kde utrácíme nejvíc a je pak snadné to omezit, popřípadě eliminovat. Pokud se nejedná o výdaje spojené s naší existencí, je fajn nad výdaji popřemýšlet a na nějaký čas třeba omezit něco, co nám bere hodně peněz.