Každá žena by měla mít na paměti, že každý šperk podléhá mechanickému opotřebení, které bývá často způsobeno právě nevhodnou péčí o něj. Mnohdy se přitom dopouštíme chyb, které mají na naše šperky fatální dopad, ovšem jde jim velmi snadno předejít. Jak tedy šperkům několika jednoduchými opatřeními prodloužit život?
Každý šperk by měl mít své místo
Většina lidí uchovává své šperky v jedné velké šperkovnici nebo krabičce, kde jsou poházené na sobě a všelijak zamotané do sebe. Nejenže pak musíte pokaždé daný šperk hledat, ale ještě ho doslova vysvobozovat ze změti nejrůznějších náhrdelníků, náramků a dalších šperků. Už vůbec nezmiňujeme fakt, že tímto způsobem skladování spějí šperky nenávratně k poškození.
Šperky se ať už o sebe nebo o stěny krabičky velmi snadno poškrábou, zamotají nebo zdeformují a to nemluvně o lichých náušnicových zapínaní, které se ukrývají na dně dané krabičky. Šperky byste proto měli vždy skladovat v jednotlivých krabičkách nebo v sáčcích se zipem, díky kterým dokážete dané kousky ochránit.
Dávejte pozor na světlo!
Jestli chcete dát své šperky na odiv, jsou nejlepší variantou závěsné šperkovníky nebo stojánky, které navíc můžou posloužit i jako originální dekorace. I v tomto případě dbejte na to, aby jednotlivé kousky byly zavěšeny v dostatečné vzdálenosti od sebe, tak aby se nemohly navzájem dotýkat.
Tento způsob uschovávání šperků je ovšem vhodný pouze pro takové kousky, které nejsou choulostivé na světlo. Některé drahé kameny by tak mohly velmi snadno ztratit svojí původní barvu. Z nejběžnějších kamenů, kterým hrozí vyblednutí, patří akvamarín, zirkon nebo ametyst. Ovšem vždy si citlivost kamenů na světlo předem zjistěte, toto je jen velmi malý výčet.
Dávejte také pozor na vlhké prostředí, které nemají v lásce hlavně drahé kovy, jako je zlato, stříbro, ale i další šperkařské kovy. Ve vlhku totiž jejich povrch velmi rychle šedne a ztrácí svůj lesk.